TYPY UDIDEL - Páková udidla

Páková udidla:

Jak už název napovídá jsou to udidla s pákovým efektem. Díky pákovému efektu jsou udidla ostřejší. Někteří koně mají při neopatrném užíváni tendenci se před jejich působením schovávat za kolmici a utéct tak tlaku. také se můžeme setkat s tím, že se udidla podepínají buď retízkem nebo koženým řemínkem. Toto napomáhá zároveň působení v týlu. Tyto udidla by měly být používány pouze zkušenými jezdci s klidnou rukou, kteří ví jak s tímto udidlem pracovat. Svou oblibu mají hlavně v parkuru u dopředných a nebo příliš silných koní, v drezuře v kde jsou u vyššího stupně povinnou součástí drezurní uzdy nebo ve westernu. 

 

Vícetypové stihlo

Dalším takový Hybridem mezi stihlovým a pákovým udidlem je udidlo 3 - typové. Jedná se o udidlo, které můžete zapnout jako klasické stihlo, ale díky dvěma přidaným kroužkům je možné využít pákový efekt pro zvýšení ostrosti - otěže i lícnice lze zapnout různými způsoby dle aktuální potřeby. Kroužky jsou pohyblivé a bývá v provedení jak klasického stihla, tak i s ochranou proti odření koutků (viz foto)

Výsledek obrázku pro 3 typové udidloVýsledek obrázku pro 3 typové udidlo

 

Thiedelman

Patří mezi ostřejší skoková udidla. Udidlo se využívá s podpínacím řemínkem a má více možností zapnutí. Jedná se o oblíbené udidlo převážně do parkurů a používá se na dopředné koně.

Výsledek obrázku pro Thiedelman

 

Sněhulák

Udidlo, které se dá zapnout i jako stihlo a jeho ostrost záleží na způsobu zapnutí. Býva několik typů a to 3 nebo 4 kroužkové. Čím níže otěže zapnete, típ je udidlo ostřejší a díky prokluzu udidla může docházet k poradnění koutků jako u stihla. Často se můžeme setkat i s podepínáním udidla, které také zvyšuje ostrost působení.

Související obrázek

 

Pelhem

Pákové udidlo, které je na trhu k dostání v mnoha provedeních i s rozdílnou délkou ramen. Standardně se používá s pelhemovými spojkami a nebo dvěmi otěžemi.

 udidlo-pelhem-lomeny-uditko-22mm

Drezurní páka

Používá se na uzdě v kombinaci se stihlovým udidlem. Toto uždění je v nesprávných rukách velmi ostré a je vhodné opravdu pouze pro zkušené jezdce. V drezuře může jezdci nabídnout přesné a minimální pomůcky rukou, které nejsou téměř viditelné.

Výsledek obrázku pro drezurní páka

Westernová páka

Jedná se o pákové udidlo, které mívá většinou menší průměr než například pelhem nebo drezurní páka. Používá se ve westernu na koně, kteří jsou perfektně jezditelní na udidle stihlovém. K tomuto udidlu se dostávají koně věkem a je pouze dalším krokem přiježdění koně. Přechází se k ní hlavně z důvodu co nejmenší viditelnosti pobídek (tak jako u drezurní páky).

 

 

Hackamore

Hackamore není doslova udidlo. Jedná se o typ beuzdidlového uždění, které využívá pákového efektu, který působí na nosní kosti a díky podepnutí působí na týlu. Často se využívá pro koně kteří nesnesou udidlo v hubě a nebo jej například kvůli zranění nemohou mít vůbec. Ostrost závisí na délce ramen. Při používání je třeba opatrnosti, při špatném zacházení může dojít i ke zlomení nosní kosti!

Výsledek obrázku pro Hackamore flower

 

Hackamore s udítkem

Jedná se o velmi ostrou variantu uždění. Je určené hlavně pro problematické, špatně zvladatelné a tupohubé koně. Jeho působení na nose se dá zjemnit použitím beránkového potahu na nánosník. Toto udidlo je vhodné pouze pro zkušené jezdce.

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.