Hobby horsing už dávno není jen dětskou hrou, jedná se o sport s gymnastickými prvky, při kterém soutěžící používají tzv. „hobby horses“ - v češtině zkrátka koníky na tyči. Jezdci soutěží se svými dřevěnými parťáky ve skocích, drezuře i ve westernových disciplínách, ale můžete se s nimi setkat i na vyjížďce v přírodě. V soutěžích se částečně simuluje pohyb skutečných koní v úloze či v parkurovém kolbišti, ale veškerý pohyb obstarává jezdec sám. Po celou dobu však „jede“ na svém koníkovi, ať už předvádí různé cviky či skáče přes překážky. Hobby horsing je všestranný sport, při kterém jezdci popouští uzdu své fantazii. Je to ideální sport pro děti, které mají ke koním blízko. Nikde není psáno, že za pár let nepřesedlají na živého koně. Tomuto sportu ale holdují i dospělí.
Hobby horsing není žádnou novinkou. Koník na tyči a hry s ním spojené provází děti po dlouhá staletí. Motiv koníka na tyči se objevuje v dětských knihách i v zámeckých sbírkách hraček. V minulosti se hrou s koníky chlapci připravovali třeba na život rytíře.
Hobby horsing v dnešní podobě vznikl ve Finsku kolem roku 2002. Během následujících let se postupně rozšířil do dalších zemí. V Evropě zažívá největší rozvoj až v posledních letech. V době počítačů, televizí a tabletů je každý rodič vděčný, když je jeho dítě ochotné trávit alespoň nějaký čas na čerstvém vzduchu a v pohybu. I proto se hobby horsingu dostává stále větší obliby. Navíc tento sport podporuje kreativitu, rozvíjí pohybové schopnosti, učí obětavosti, odpovědnosti i lásce ke zvířatům. A v porovnání s jezdectvím není tak finančně náročný. I to je důvod, proč je o tento sport stále větší zájem mezi širokou veřejností.
Vývoj hobby horsů ušel dlouhou cestu. Od počátků, kdy byli koníci na tyči jen produktem domácí tvorby, se hodně změnilo. Dnes jsou vyráběni průmyslově a nejedna manufaktura nabízí uzpůsobení koníka přímo na míru jezdci. Můžete volit nejenom technické parametry, ale i samotný vzhled koníka. Co se týče technických vlastností koníků na tyči, výrobci se zaměřují nejen na tvar, ale i na hmotnost koně, délku a průměr tyče. Každý kůň je vhodný pro jinou disciplínu. Dnes je běžné, že každý závodník vlastní několik koníků, aby mohl pohodlně soutěžit ve více disciplínách. To ale ani v nejmenším neznamená, že si koníka v dnešní době nemůžete vyrobit sami doma. Hobby horsing je i kreativním sportem, a pokud je koník vaším výtvorem, jistě s ním budete mít větší pouto.
I když se zpočátku zdálo, že se jedná o velmi kontroverzní sport, který měl v Čechách kromě svých stoupenců i své odpůrce, zájem o hobby horsing neustále roste. Díky oblibě soutěžení s koníky na tyči vznikla u nás i Česká Hobby Horsing Asociace, která zaštiťuje oficiální závody a stmeluje všechny příznivce tohoto sportu. Na jejich stránkách naleznete aktuální kalendář závodů i všechny potřebné informace.
Hobby horsing zkrátka podporuje zdravý pohyb, sdružuje děti i dospělé s podobnými zájmy, probouzí v nás fantazii a kreativitu a dovoluje nám, abychom si uchovali v sobě část dítěte, která s chutí vylepšuje svého hobby horsíka, vyrábí mu nové vybavení, nebo se těší, až mu zase něco koupí. Hobby horsing je zkrátka pro každého, a i když si jistě mnozí z vás zpočátku ťukali na čelo, když viděli dospělé chlapy, jak s hračkou překonávají obrovské skoky, na této zábavě není nic špatného.
A do jakého tábora patříte vy? Vnímáte na závodech soutěže hobby horsíků jako příjemné zpestření nebo byste uvítali, kdyby zůstalo jen u těch skutečných?