Déšť a jak na něj vyzrát

A chč......prší a prší.....

Co dál? Když přicházíme do stáje, venku je vše zalité sluncem a my nabití energií...Ale jenom co převlékneme džíny za rajtky, aprílové počasí si s námi začne hrát. Pokud ještě dekujeme nebo máme koně ve stáji, máme celkem vyhráno. No když ne, nezbývá než víchovat a víchovat jako Popelka Juráška. 

Umíme to ještě? Víme co je víchování? Kdo ne, má určitě ve stáji k dispozici odpocku, která odvádí z koně nejen pot, ale i jinou vlhkost. Nezapomeneme deky střídat - koně nikdy nenecháváme stát s mokrou odpocovací dekou. Možností máme neskutečné množství ať už materiálově nebo designově. Nejběžnější "cooler" deky jsou z fleecu. Ten vlhkost dobře odvádí od koně, rychle schne a snadno se udržuje. Pořizovací cena takové deky není vysoká, patří k levnějším variantám. U nás můžete pořídit krásnou a kvalitní deku QHP za 659,-CZK v nejrůznějších barvách. Výhodou jsou upevňovací pásy pod břichem takže se kůň jen tak sám nevysvleče když se vyválí a vy si zatím můžete jít připravit další věcí, které budete potřebovat.

odpocovací deka QHP

 

Alternativou jsou materiály přírodní - vlna a bavlna. V dnešní době se již tolik nepoužívají. Jejich pořizovací cena bývá vyšší a údržba mnohem složitější. Stále oblíbenějším materiálem je Dralon. Jedná se o "vylepšený fleece". Je pevnější, savější a koni dopřává lepší tepelný komfort. Pořizovací ceny jsou poněkud výš než u běžného fleecu, nicméně deka by vám tyto náklady měla vynahradit svou trvanlivostí a všestrannějším využitím např. jako deky transportní. Deka pojme také více vlhkosti a nemusíme jich tedy tolik na koni střídat. Materiály dek se neustále inovují, každý výrobce se snaží přijít s lepším řešením. Je proto pouze na nás jakou deku zvolíme. Zda si vystačíme s "obyč fleeckou" nebo zainvestujeme do dralonu, vlny, quick dry dek z ručníkového mikrovlákna a jiných materiálů.

                   

                                               deka Horseware Rambo Dry Rug                                     

 

 

Máme usušeno? Tak můžeme vyrazit :) 

Ale co abychom opět nezmokli? Koně vybavíme nepromokavou bederní dekou nebo jezdeckou nepromokavou dekou, která zakrývá i plece a nebývá podšitá. Koně tedy izoluje od deště, ale zbytečně nezahřívá. Nám nezbyde než se počasí také přizpůsobit. Můžeme zvolit několik variant - nepromokavá bunda, návleky na rajtky nebo rajtky z voděodolného materiálu, jezdecká pláštěnka, pončo apod. Osobně doporučuji vyzkoušet, ideálně za přítomnosti koně. S deštěm často ruku v ruce přichází také vítr a taková vyjížďka v nepromokavém šustivém ponču v silném větru se může změnit v adrenalinový zážitek. Jsou koně, kterým šustění nevadí, ale obecně je lepší být v tomto ohledu opravdu opatrný.

         

                                                                                                                    Jezdecká pláštěnka Eskadron                                                                                                                     

Ač sebou nesou jarní deště pár nepříjemností, jsou nám koňákům ku prospěchu. Vždyť bez jarních dešťů by nebyla tráva a na té jsme my všichni koňáci (a hlavně naši koně) závislí. Buďme tedy ohleduplní a nekřižujme s koněm louky, na kterých právě bují jarní tráva. I když nic není tak zelené a lákavé jako jarní louka, zničíme koňskými kopyty více než se může zdát. A pak budeme opět brečet nad cenami sena... Zainvestujme tedy raději do vybavení a jezděme hlavou :)

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.